preloder

Dietetyk

1. Czy dieta w ogóle ma znaczenie w łuszczycowym zapaleniu stawów/łuszczycy? autoimmunologiczne

Dieta ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu, szczególnie w sytuacjach poważnych chorób, do których należą choroby autoimmunologiczne miedzy innymi ŁZS i Łuszczyca. Jedzenie wpływa na przebieg stanu zapalnego, a właściwa dieta przyczynia się do złagodzenia objawów. Nasz organizm czerpie substancje odżywcze niezbędne do jego odbudowy, regeneracji, oczyszczania wyłącznie z pożywienia i prawdą jest, że jesteśmy tym co jemy.

2. Które produkty mogą nasilać objawy choroby – zarówno te stawowe, jak i skórne? Które bezwzględnie należy wykluczyć z diety?

Istnieje pewna hipoteza która mówi, że w chorobach z autoagresji, do których to chorób zaliczamy ŁZS i Łuszczycę, chorzy cierpią na tzw. przeciekające jelito. Ogromny wpływ na rozszczelnienie jelita ma gluten. Przez to przeciekające jelito przedostają się do wnętrza organizmu substancje, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Krótko mówiąc powodują one różnego rodzaju i stopnia stany zapalne, które leżą u podłoża chorób takich jak Łuszczyca i ŁZS. Poza glutenem należy unikać warzyw z rodziny psiankowatych – ziemniaki, pomidory, papryka, bakłażan, kolorowy pieprz i tytoń. Ostrożnie postępujemy ze słodkim mlekiem (zdecydowanie lepiej jest konsumować mleka roślinne: kokosowe, migdałowe, czy sojowe – nie słodzone)

3. Które produkty z kolei mają zbawienny wpływ na chorego z łuszczycowym zapaleniem stawów/ łuszczycą?

Olej lniany zimno tłoczony ze względu na dużą zawartość kwasów Omega 3. Oraz odpowiednia suplementacja np. mlekiem klaczy w postaci płynnej lub w postaci bardzo wygodnych w użyciu kapsułek zawierających skoncentrowane kobyle mleko. Dlaczego? Bo osoby chore powinny dostarczać do organizmu najlepsze produkty o najwyższych walorach odżywczych, a o takie dość trudno w naszych supermarketach. Związki zawarte w mleku klaczy, które swoim składem najbardziej zbliżone jest do mleka ludzkiego, jeżeli są regularnie przyjmowane to są w stanie doprowadzić do dobrego nawilżenia i odżywienia skóry, co skutecznie zmniejsza uczucie świądu i bólu.

4. Czy u każdego chorego efekt diety optymalnej w łzs/łuszczycy będzie taki sam? Czy można indywidualnie, samemu dobrać jadłospis?

Chory na ŁZS czy Łuszczycę powinien odżywiać się przede wszystkim zdrowo. Powinien jeść 5 razy dziennie, pić minimum 2 litry wody niegazowanej każdego dnia, wykluczyć warzywa psiankowate, ograniczyć lub wręcz wykluczyć gluten, dbać o stan swojej wątroby, dbać o regularne nawet kilkakrotne wypróżnienia dziennie. Gdy te podstawowe warunki żywieniowe będą spełnione to każdy  będzie czuł się lepiej, a okresy remisji będą dłuższe.

5. W jaki sposób skomponować dietę (przykładowe menu), by złagodzić objawy takie jak  ból i świąd?

Przykładowe menu jeden dzień:

Śniadanie I

Przed śniadaniem Proskin LF – preparat z mlekiem klaczy

Kanapka z chlebka gryczanego pieczonego w domu 50g

20g pieczonego indyka

20g pasztetu z zielonej soczewicy

Surówka z kiszonego ogórka

Herbata ziołowa lub owocowa bez cukru

 

Szklanka wody + ½ szklanki wody z błonnikiem naturalnie witalnym łyżeczka


Śniadanie II

Kasza gryczana 40g ugotować

2 różyczki brokułu i 2 różyczki kalafiora ugotować aldente rozdrobnić widelcem

Wszystko wymieszać

Łyżka stołowa sosu winegret

Owoc

 

Szklanka wody

 

Obiad

Udusić warzywa: garść jarmużu; cukinia; kalafior; brokuł; cebula; czosnek; szpinak; marchew; rzepa; kalarepa itp., z dodatkiem  150g duszonych boczniaków (w mieszaninie oliwy i wody 1:2) większa część do zjedzenia, a reszta na jutrzejsze śniadanie II

Kapsułka Livenormu jako pomoc do odtrucia wątroby

Szklanka wody

Podwieczorek

Zupa na wodzie smak dowolny, ale nie pomidorowa i bez ziemniaka

 

Szklanka wody + ½ szklanki wody z błonnikiem naturalnie witalnym łyżeczka

 

Kolacja

Pasztet z soczewicy 50g

Chlebek gryczany 50g

¼ kolby cykorii + mix sałat 2 garście + zielony ogórek 10cm

Sos winegret

Herbata zielona bez cukru

mgr farm. Magdalena Kurzyp
dietetyk